چهارشنبه, 17 آذر 1395 ساعت 09:21

تحقیق درباره معرفی یک کارافرین موفق

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تحقیق درباره معرفی  یک کارافرین موفق

به نام خدا

هر کارآفرینی باید در مورد نقاط ضعف و قدرت خود صادق و در مورد دلایل انتخاب مسیر کارآفرینی واقع بین باشد. برای هر کارآفرینی، حتی بهترین فرصت‌های کسب و کار، اگر با دلایل غلطی همراه باشند، به احتمال زیاد به سرانجام نخواهند رسید. انگیزه نقش مهمی را در راه‌اندازی یک کسب و کار ایفا می‌کند و اگر شما دلایل درستی برای راه‌اندازی آن نداشته باشید، در نهایت موفق نخواهید شد

اکثر کارآفرینان می‌گویند که به دنبال علاقه‌ خود یا حل مسائلی بودند که در زندگیشان با آن‌ها برخورد داشته‌اند. اما گاهی اوقات، بنیانگذاران استارتاپ نیت خوبی ندارند

راهنمایی هایی برای اینکه یک کارآفرین شوید

سوال راجی که معمولا از کارآفرینان موفق پرسیده می شود این است که از کجا شروع کرده ای و ما چگونه می توانیم شروع کنیم.در پاسخ آنها باید گفت که از هرجا که می خواهید می توانید شروع کنید.

آنها هنوز برای زندگی ای که به دنبال آن هستند آماده نشده اند و مدام از من می پرسند که چطور یاد بگیرند یک کارآفرین بشوند. همه ما از دورانی می آییم که جامعه و نظام آموزشی ما را در راستای کار کردن برای دیگران آماده کرده است اما در جامعه ای که به سرعت در حال تغییر است، کارآفرینان در صف اول افرادی هستند که بهترین مهارتی که می توانند و باید یاد بگیرند، خود یادگیری است.

من به تازگی نگارش کتاب جدیدی با عنوان «زمان آمریکا:ایجاد فرصت در عصر به هم پیوسته»1  را به پایان رسانده ام که در آن تجربیات پنجاه مدیر  بزرگ در تاریخ ایالات متحده آمریکا آمده است. این تجارب می تواند به همه ما کمک کند در این دنیای به سرعت در حال تغییر نحوه یادگیری را یاد بگیریم.

 

در اینجا مهم ترین پیشنهادهای ارائه شده در کتاب را آورده ام:

 

 

 

برای خوتان شبیه سازی کنید

 

1) شبیه سازی و گیمیفیکیشن2 کسب وکار

 

یادگیری لزوما نباید همواره در حین کار کردن اتفاق بیفتد. ما الان می دانیم افراد از سنین پایین یادگیری را آغاز می کنند و مجددا در بزرگسالی به حوزه یادگیری و آموزش برمی گردند، با این تفاوت که این بار آموزش در حین سرگرم شدن اتفاق می افتد. امروزه ابزارهای گیمیفیکیشن مانند Thrive15 و GamEffective وجود دارند که می توانند به افراد در هر سنی کمک کنند تا کسب و کار خود را آغاز کنند یا به یک مرحله بالاتر ارتقا دهند.

 

2) یادگیری و مشاوره کسب و کار انطباقی

 

هر کسب و کار و کارآفرینی در مرحله متفاوتی قرار دارد، بنابراین زمان آن است که به جای اینکه شما خودتان را با ابزارهای یادگیری انطباق دهید، آنها خودشان را با شما انطباق دهند. دانشگاه ها و بازارها به سرعت در حال تولید محصولاتی مانند OpenStudy هستند که یک شبکه یادگیری است که از گروه های مطالعاتی متعددی تشکیل شده است.

 

3)کمک به کارآفرینان با آموزش مستمر

 

گزینه های موجود در زمینه آموزش آنلاین فرصت های مغتنمی محسوب می شوند، هرچند کافی نیستند.

 

مشاوران کسب وکار باید آماده باشند در هر مرحله ای به کارآفرینان یاری برسانند. هرچند هنوز بسیاری از کارآفرینان در خصوص دریافت آموزش مردد هستند، اما باید بدانید اگر به طور مستمر در حال یادگیری نباشید، از دیگران عقب خواهید افتاد.

 

 

 

لازم نیست تمام آموزش ها را یاد گرفته باشید

 

4) ترکیب یادگیری و انجام دادن

 

نیازی نیست کارآفرینان قبل از آغاز کسب و کار همه چیز را بدانند. آنها کافی است گام های اول را بردارند و دریابند گام های بعدی چیست. هیچ دوره استانداردی در این زمینه وجود ندارد، اما پاسخ ها در اینترنت موجود است و اگر بدانید چطور کنید، با دنبال کردن وبلاگ های آموزشی و حضور فعال در شبکه های اجتماعی می توانید آموزش های لازم را در این زمینه کسب کنید.

 

5) کمک های مالی به کسب و کارها

 

جمع آوری کمک های مالی (Crowdfunding) آخرین راه حل برای کارآفرینانی است که نیاز به کمک دارند و پیش از آن بهتر است سراغ گزینه های دیگری مانند وام، بودجه، سرمایه گذاری مشترک و... رفته شود. این روزها اگر شما نتوانید سرمایه مورد نیازتان را تأمین کنید یا به اندازه کافی تلاش نکرده اید یا ایده شما به اندازه کافی خوب نبوده است.

 

6) کمک گرفتن از مربیان کسب وکار

 

منابع قابل استفاده برای ارتقای سطح دانش کارآفرینان فراوان هستند اما اغلب کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

چالش اصلی این است که منابع مورد نیاز از قبیل حامیان استارت آپ (Startup incubators)، تسریع کنندگان، مربیان و مشاوران کسب و کار را در زمان درست پیدا کرد، به همین دلیل نیاز است تا کارآفرینان وبلاگ ها و محافل آنلاین که در این زمینه فعال هستند را به دقت مورد پایش قرار دهند.

در جامعه کنونی، صفات شخصیتی برای دستیابی به موفقیت نسبت به عصر صنعتی و عصر اطلاعات تغییر کرده است. دیگر روزهای وفاداری بلندمدت به یک کارفرما و پیروی متعصبانه از یک مسیر به سر آمده است. اکنون تمرکز اصلی بر خلاقیت، تمایل برای قبول ریسک و توانایی کنارآمدن با تغییرات است. امروزه مداومت در کارها و توانایی حل مساله ارزش هایی بنیادین در کارآفرینی محسوب می شوند.

 

پرورش این صفات و تمرین تدریجی و مداوم یادگیری، بهترین مسیر برای شروع زندگی به عنوان یک کارآفرین است. در نهایت، قبل از اینکه کارتان را آغاز کنید، ابتدا باید معنای موفقیت را برای خودتان تعریف کنید.

شاید تعریف شما از موفقیت در قالب معیارهای مالی بگنجد، اما محتمل تر آن است که اثر ماندگاری که از خود به جای می گذارید برای شما رضایت و خوشحالی پایدار به ارمغان بیاورد. اگر به من نگویید به کجا می خواهید بروید، واقعا نمی توانم به شما بگویم که از کجا شروع کنید.

 

کارآفرینان افرادی خلاق و متفاوت هستند که با بکارگیری از ابزارهای موجود ، پرورش باورها و اجرایی صحیح بسیاری از ناممکن ها را ممکن و عملی می سازند . اما نکته قابل توجه در این فرایند ، اعتماد به نفس ، انعطاف پذیری ، قدرت خلاقیت ، استفاده بهینه از زمان و مدیریتی کارآمد است که در اغلب افراد کارآفرین به چشم می‌خورد . یکی از ویژگیهای دیگر کارآفرینان ، حس استقلال طلبی و تنوع است .

کارآفرینان افرادی خلاق و متفاوت هستند که با بکارگیری از ابزارهای موجود ، پرورش باورها و اجرایی صحیح بسیاری از ناممکن ها را ممکن و عملی می سازند . اما نکته قابل توجه در این فرایند ، اعتماد به نفس ، انعطاف پذیری ، قدرت خلاقیت ، استفاده بهینه از زمان و مدیریتی کارآمد است که در اغلب افراد کارآفرین به چشم می‌خورد . یکی از ویژگیهای دیگر کارآفرینان ، حس استقلال طلبی و تنوع است . آن‌ها مایلند که خودشان اداره امور را دردست گیرند و آزادی عمل داشته باشند . زیرا رمز خلاقیت متفاوت اندیشیدن است . آنان افرادی دوراندیش هستند ، دیدگاه متفاوتی نسبت به آینده شغلی خویش دارند و رویاهایشان را آرام آرام به حقیقت مبدل می‌کنند . در این مقاله ابعاد مختلف موفقیت در کارآفرینی را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم .

**به موفقیت بیندیشید !**

برای پیوستن به رویاهای ذهنی ، از همه مهم‌تر ، رسیدن به رویای موفقیت ، باید اندیشه ای مثبت و موفق داشته باشید . رویای ذهنی خویش را با باورهای خود پیوند دهید و آن‌ها را در محیطی حقیقی به اجرا گذارید . همیشه بزرگ بیندیشید تا اهدافی بزرگ داشته باشید زیرا درپس هر داستان موفق ، اندیشه ای برتر و رویایی بزرگ نهفته است . باید رویایی بزرگ و متفاوت داشته باشید تا مبدل به انسانی بزرگ و کارآفرین شوید . اما برای دستیابی به این هدف باید تلاش کنید تا رویایتان به حقیقت مبدل شود . درحقیقت با پیروی از اصل باورها و تلاشی مضاعف ، باید در ذهن خویش این باور را به حقیقت مبدل سازید ، تا درعالم واقعیت ، بازتاب آنرا حس کنید و درعمل آنرا اجراکنید . با خود بیندیشید که چگونه و از چه راهی می خواهید مهارت و استعدادتان را بکار گیرید ؟ بنابراین نخستین گام در این حرفه بازآفرینی موفقیت ذهنی و سپس اجرای آن است . به یاد داشته باشید ، هرآنچه می اندیشید و تصور می کنید ، همان گونه اجرا خواهد شد . مثلا اگر می خواهید نویسنده شوید ، خودتان را درمیان مردمی تصورکنید که در صفی طولانی برای گرفتن امضا از شما و کتاب جدیدتان به انتظار ایستاده اند بنابراین تصویر ذهنی و بازتاب موفقیت ، چنان تاثیری بر روحیه شما می گذارد که موجب خلق انگیزه ها و نوآوری های شگرفی در حرفه تان خواهد شد . اهداف و رویاهایتان را از یاد نبرید و بطور مداوم و در هر مرحله آنان را بازیابی کنید . تلقین موفقیت ، نیمی از موفقیت است . مثبت اندیشی تنها یکی از رموز موفقیت است که با اجرای درست آن در تمامی لحظه های زندگی ، حسی اعجاب انگیز و روحیه ای عالی کسب خواهید کرد .

**اهمیت و پیگیری اهداف و خواسته ها !**

به یاد داشته باشید ، تجارتی را آغاز کرده اید که به واسطه آن خواستار تغییر و تحولی عظیم در تمام مراحل زندگیتان هستید . بنابراین برای رسیدن به اهداف باید تلاش کنید و کوچکترین لحظات و دقایق را به بزرگترین فرصتهای تجاری و پیشرفت درمحیط کار تبدیل کنید . سخت کوشی ، پیگیری برنامه های کاری ، بازبینی روند توسعه تولیدات ، ارتباط موثر با کارکنان ، طرحهای توسعه و بهره وری و بسیاری از برنامه ها و اهداف کوتاه و بلند مدتی که تنها خود شما قادر به اجرای آن‌ها هستید ، بخشی از وظایفی هستند که بطور مدام نیازمند پیگیری شما هستند . برخی از کارآفرینان برای بقای کار خود حتی تا 15 ساعت در طول روز به ادامه فعالیت می پردازند و این نشان دهنده اهمیت و حفظ بنیآن‌های حرفه ای است که برایش باید تلاش کرد و زحمت کشید .

**توسعه **

یکی از روشهای موفقیت در کارآفرینی گسترش فضای کاری و تبلیغات است . با آگاهی از اطلاعات ، مشتریان روزبه روز راغب تر ازقبل به سوی شما بازمی گردند . راههای زیادی برای اینکار وجود دارد . درواقع با انتشار اطلاعات به تجارت خود نیز اعتبار می بخشید . خبرنامه ها ، ایمیل و پیامک تاثیری فزاینده برذهن مخاطب ایجاد می کنند. برخی از مدیران در مراسم های مختلف به مشتریانشان کارتهای خرید هدیه می دهند . برخی دیگر نیز با ارائه مقالات و انتشار آن‌ها درمجلات هفتگی و وب سایتهای مختلف نه تنها مهارتها و تواناییهای خودشان را به نمایش می گذارند بلکه از این رسانه برای تبلیغ کالاهای خود استفاده می کنند . بدین طریق شما شبکه ای مجازی از مخاطبان درسراسر دنیا بدست خواهید آورد که هر روز با شما تماس می گیرند و درباره محصولات و کالاهای جدیدتان ، نحوه استفاده و ویژگیهای آن‌ها از شما سوالاتی می پرسند. پس از چند وقت شمار مقالات به حدی می رسد که مخاطبان با نام شما آشنا می شوند و شما از این طریق به چهره ای بین المللی تبدیل خواهید شد .

**تمرکز بر تواناییها**

هرکسی تنها قادر به اجرای کارهایی است که درآن رشته و حرفه ، مهارت و استعداد داشته باشد ، بنابراین متناسب با تواناییها و مهارتهایتان باید در رشته مورد نظر فعالیت کنید . هرکدام از ما انسآن‌ها نقاط ضعف و قدرتی داریم که با شناخت صحیح آن‌ها و افزایش مهارتها می توانیم استعدادها را پرورش داده و شرایط مناسبی را کسب کنیم . در همین رابطه شناخت استعدادها نخستین گام در توسعه مهارت و افزایش اعتماد به نفس است . بنابراین تنها روی بهترین استعدادتان سرمایه گذاری کنید ، آنرا با آموزشهای مناسب پرورش دهید و متعالی سازید .

**هرگز به شکست فکر نکنید !**

" این رند" ، در رمان "منشا اصلی" درباره شکست نوشته است :" آغاز هرکاری با شکست و ناامیدی ، در ذات هیچ موجود زنده ای وجود ندارد ." در جایگاه یک کارآفرین باید اهداف و رویاهایتان را بشناسید ، باورهایتان را جدی بگیرید و آن‌ها را کاملا باور کنید . همواره برنامه ریزی را در راس کارهای خود قرار دهید ، عملکردهای مختلف خود را ارزیابی کنید و به معیار و الگویی یکسان برسید . رابطه ای کاملا مکمل میان باورها و برنامه ریزی ها وجود دارد . هراندازه که به باورهای خویش احترام بگذارید و به آن‌ها ایمان آورید ، به همان اندازه اهداف بیشتر و بزرگتری را کسب خواهید کرد . اعتماد به نفس به دنبال تکرار پیروزی ها و موفقیت ها بدست می آید ، بنابراین سعی کنید تا تعادلی مناسب میان خطرپذیری ها و راهکارهای مطمئن ایجاد کنید . حتی در صحت موفقیت کوچکترین خطرپذیری ها نیز تردید کنید ، هیچگاه بدون الگویی مشخص حرکت نکنید ، شکست تنها مانعی موقت برای رسیدن به پیروزی است ، اما هراندازه که این فاصله طولانی تر باشد ، شکافی عمیقتر میان رویاهای ذهنی و دستیابی به موفقیت ایجاد می کند . اغلب افراد به دلیل ترس از موفق نشدن شکست

می خورند . درواقع شکست مانعی ذهنی است که حس پیروزی را به چالش می کشد و ذهن ، پیرو نگرشی عالمانه یا سطحی نگرانه در تضاد یا تعامل با اصل باورها ، انتخاب خویش را به اجرا می گذارد . شما تنها عامل و برگ برنده این اتفاق هستید که با انتخابتان ، راه موفقیت و شکست در رخدادی عظیم را رقم می زنید . بنابراین حد و مرزهای ذهنت را گسترش ده ، تا حقیقت موفقیت را دریابی .

**طبق طرح و برنامه پیش روید !**

شما دیدگاه کل نگرانه و دوراندیشی درباره ماهیت عملکرد خویش و سازماندهی طرح باید داشته باشید . اما گام اول شناخت و شناسایی عوامل دخیل در این فرآیند است . پس از تمرکز و قطعیت اهداف ، باید به دنبال راهکارهای اساسی در اجرای صحیح الگوها باشید . اهداف را بنویسید و طبق آن نمودار زمانی مشخصی را تعریف کنید . سپس برای هر روز کاری ، فعالیتی را مشخص کنید . اکنون الگویی مشخص دارید ، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است . طرح برنامه کاری، بازیابی و ارزیابی الگوها ، تنها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که شما براساس سرمایه ، کارمندان ، عوامل محیطی و فضای تجاری ، شاخص هایی مناسب تعریف کرده باشید وآن‌ها را با مشاوره دیگران به مرحله اجرا بگذارید .

**قسمت دوم** **

کارآفرینان افرادی خلاق و متفاوت هستند که با به کارگیری از ابزارهای موجود، پرورش باورها و اجرایی صحیح بسیاری از ناممکن‌ها را ممکن و عملی می‌سازند. اما نکته قابل توجه در این فرایند، اعتماد به نفس، انعطاف‌پذیری، قدرت خلاقیت، استفاده بهینه از زمان و مدیریتی کارآمد است که در اغلب افراد کارآفرین به چشم می‌خورد. در شماره گذشته برخی از ابعاد موفقیت در کارآفرینی را مورد بررسی قرار دادیم که ادامه آن در پی می‌آید.

**طبق طرح تجاری پیش روید!**

طبق اهداف و دیدگاه‌های خود، نموداری از روند تجاری و برنامه شغلی ترسیم کنید و مرحله به مرحله آن را با واقعیت اصل تجارت و شبکه گسترده بازار مقایسه کنید. اما باید درباره شناخت و موقعیت تجاری نیز اطلاعاتی داشته باشید تا در زمان مناسب شیوه‌های نوینی را اجرا کنید. هرروز متناسب با روند بازارهای تجاری طرحی جدید خلق کنید و آن را بیازمایید. این کار دقیقا مانند بازی شطرنج است. برای رهایی از بن‌بست‌های تجاری همیشه باید خلاق باشید و تجارت خود را توسعه دهید. از موانع و مشکلات نهراسید و همواره به محیط کار، کارمندان و افزایش خلاقیت‌های خویش بیندیشید و آن‌ها را اجرا کنید.

**تلاش مضاعف!**

تاکنون زندگی افراد خلاق و موفق را بررسی کرده‌اید؟ مهم‌ترین عامل موفقیت آنان از نظر شما چه چیزهایی هستند؟ با نگاهی اجمالی به روند زندگی بزرگان و افراد مبتکر به این نکته پی می‌برید که آنان در راستای هدف خویش تمام وقت، سرمایه و هنر و تلاش خویش را به کار گرفته‌اند تا پدیده‌ای نوین خلق کنند و آن را به جهان عرضه نمایند. در طول این مسیر همواره موانع و مشکلات را با بردباری تحمل کرده‌اند و لحظه‌ای از هدف خویش و پیمودن مسیر غافل نشده‌اند. آری راز بزرگی آنان، همیشه در صحنه ماندن و تلاش کردن است.

 

 برایان تریسی، نویسنده مشهور کتاب‌های علمی و روان‌شناسی می‌گوید:  «اگر روزی 8 ساعت کار کنید، تنها هزینه مخارج زندگیتان را به دست خواهید آورد، اما هر ساعتی که به آن اضافه شود زمانی برای دستیابی موفقیت و پله‌های ترقی است». در واقع افراد سخت‌کوش با تلاشی مضاعف و جست‌وجوهای مداوم به دنبال راهکارهای جدیدی هستند که افکار خویش را در عالم حقیقت به واقعیت مبدل کنند و در این راه قاطعانه گام برمی‌دارند. نتیجه تحقیقات نشان داده است که افراد موفق و خلاق در طول هفته بیش از 75 ساعت کار می‌کنند و بخش عظیمی از زندگی خویش را در محیط‌های کاری به سر می‌برند.

 **جست‌وجوی ایده‌های نوین!**

کارآفرین برتر همیشه در جست‌وجوی اهداف، تجربه‌ها، عقاید و راهکارهای نوین است. زیرا با الهام ازاین طرح‌ها، ایده‌های ناب در ذهن وی شکل می‌گیرند و رابطه‌ای عمیق در زمینه‌های مختلف تجاری ایجاد می‌کنند. شاید مطالعه و جست‌وجو در سایت‌های مختلف اینترنتی، آگاهی از اخبار روز جهان، بازخوانی فن‌آوری‌های جدید و ارتباط مداوم با همکاران دیگر، کلیدهای حل این موضوع باشند. حتی خواندن سرگذشت زندگی افراد موفق در زمینه‌های مختلف و استفاده از تجربه‌ها، روش‌ها و نوع نگرش آن‌ها به جهان، تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روحیه آنان خواهد گذاشت و ذهن را آماده خلق طرح‌های جدید خواهد کرد.

**نیاز به آموزش!**

آموزش، تخصصی‌ترین مبحث در روند بازارهای تجاری و عامل موفقیت یک کارآفرین به حساب می‌آید. افراد با توانایی‌ها و تخصص‌های مختلف در زمینه‌های متفاوت، گروهی را تشکیل می‌دهند و با افکار متحد طرح‌ها و پروژه‌های گوناگونی را پدید می‌آورند. همان‌طور که می‌دانید، تخصص‌ها هیچ‌گاه کامل نمی‌شوند، بلکه همواره نیاز به آموزش و استفاده از راهبردها و روش‌های جدید برای توسعه و پیشرفت در زمینه‌های مختلف دارند. آموزش امری اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان ابعاد این موضوع و بازتاب‌های فراوان آن را نادیده گرفت. کلاس‌های آموزشی رابط اصلی میان آموزش‌های عالی و بخش صنعتی هستند، هرقدر مهارت افزایش یابد، بهره‌وری و تخصص نیز افزایش می‌یابد. البته لازم نیست که در این زمینه به مدارج و تحصیلات عالی دست یابید. پرداختن به این موضوع نباید مانعی جدی در روند افزایش مهارت‌ها و آموزش‌های شما به شمار رود. بسیاری از متخصصان تنها با گذراندن دوره‌های عملی و کلاس‌های آموزشی، مبدل به افرادی باتجربه و کارآفرین شده‌اند که نگذراندن دوره تحصیلات دانشگاهی را مانعی در کار خود نمی‌دانند. آنان افرادی هستند که با اعتماد به نفس و مهارتی که از کلاس‌های آموزشی کسب کرده‌اند، در کار و رشته خود حرف اول را می‌زنند زیرا مهارت و تجربه‌ای را که طی سال‌ها به دست آورده‌اند، برابر با همان دوره تحصیلات دانشگاهی می‌دانند.

**اهمیت نظم در تجارت!**

بی‌شک اساسی‌ترین عامل موفقیت هر رویدادی اجرای نظم و به کار بردن قوانین مرتبط است. با هماهنگی  در اجرای کارهای مختلف و به وجود آمدن زمانی مشخص برای هرقسمت، معیار و الگویی مناسب به وجود می‌آید که با پیروی از آن مجری نظم در بخش‌های مختلف کاری می‌شویم. می‌توان بازتاب نظم و اهمیت اجرای آن را در بخش‌های مختلف شغلی، تحصیلی و اجتماعی بررسی کرد و رابطه زندگی افراد موفق و میزان اثربخشی این پدیده را شناخت. اساساً یک کارآفرین نیمی از موفقیت کاری خویش را مدیون ساعاتی است که با برنامه‌ریزی، سازماندهی، هدایت و نظارت تیم کاری خویش را به اوج می‌رساند، دستیابی به موفقیت را آسان‌تر می‌کند و الگویی بی‌نقص پدید می‌آورد.

  **ویژگی‌های کارآفرین!**

مدیران و افراد خلاق به استقبال خطر می‌روند و از شکست نمی‌هراسند، همین روحیه خطرپذیری و ایمان و اعتقاد به کار، همکاران دیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ایجاد انگیزه می‌کند. آنان مردان عمل هستند و نه تنها خود، بلکه شرکت و هر سازمانی را در مسیر تغییر و تحول و همسو با معیارهای استاندارد جهانی پیش می‌برند. به کارمندان اجازه تصمیم‌گیری و شهامت می‌دهند تا رویاها و اهداف خویش را بازگو کنند و از طرز فکر و بیان عقاید آنان برای پیشبرد اهداف سازمان استفاده می‌کنند. تفکر مثبت و روحیه والای آنان همواره الگویی کامل و جامع برای کارمندان است. این روحیه در تمام مراحل کار به نحوی کارمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد که آنان را به شوق می‌آورد و موجب ایجاد انرژی مضاعف و انتقال امواج مثبت به سایرین در محیط کار می‌شود. در همین رابطه فرهنگ خلاقیت و بهره‌وری نیز میان آن‌ها افزایش می‌یابد زیرا همه از الگویی پیروی می‌کنند که همچون خورشید انرژی مثبت، روحیه عالی و امواج فرح بخش ساطع می‌کند و دیگران را از وجودش بهره‌مند می‌سازد. اما قطعا این زنجیره‌کاری باید چرخشی یکسان و همانند داشته باشد زیرا بدون همکاری سایر اعضا کاملا بی‌فایده و امکان‌ناپذیر است. دراین صورت رفتار کارآفرین مانند جزیره‌ای در امواج طوفانی و یا بسان مردابی است که تنها در میان انبوهی از حوادث بازمانده است و همواره با موانع بزرگ و کوچک روبه‌رو می‌شود.

 **یک توصیه!**

کارآفرینی نیز مانند مدیریت نیاز به مهارتی دانشگاهی و عملی دارد. وی باید مدیری باتدبیر باشد که هنر به خدمت گرفتن و نظم بخشیدن به افراد مختلف با مهارت‌های متفاوت را بداند و با آگاهی از استعدادها و ظرفیت‌های هر فرد وظیفه‌ای مناسب به وی محول کند. کارآفرینان افرادی خلاق و متفاوت هستند که با به کارگیری از ابزارهای موجود، پرورش باورها و اجرایی صحیح بسیاری از ناممکن‌ها را ممکن و عملی می‌سازند. اما نکته قابل توجه در این فرایند، اعتماد به نفس، انعطاف‌پذیری، قدرت خلاقیت، استفاده بهینه از زمان و مدیریتی کارآمد است که در اغلب افراد کارآفرین به چشم می‌خورد. یکی از ویژگی‌های دیگر کارآفرینان، حس استقلال‌طلبی و تنوع است. آن‌ها مایلند که خودشان اداره امور را دردست گیرند و آزادی عمل داشته باشند. زیرا رمز خلاقیت، متفاوت اندیشیدن است. آنان افرادی دوراندیش هستند، دیدگاه متفاوتی نسبت به آینده شغلی خویش دارند و رویاهایشان را آرام آرام به حقیقت مبدل می‌کنند. در این مقاله ابعاد مختلف موفقیت در کارآفرینی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.  

 **اهمیت کارآفرینی**

به‌ طور سنتی‌ در جوامع‌ صنعتی‌، کارآفرینان‌ از طریق‌ مهارت و سرمایه خود و کمک‌های مالی برخی از ارگان‌های مربوطه کارگاه‌های خود را راه‌اندازی می‌کردند. آنان اغلب افرادی بودند که‌ در خود توان‌ ایجاد کسب‌ و کار جدید را می‌دیدند و با کشف‌ فرصت‌های‌ موجود در جامعه‌ و مطالعه‌ درباره مشاغل مورد نظرشان و بررسی امکانات  فنی‌ اقتصادی‌، منابع‌ مالی‌ و انسانی‌، دست‌‌یابی‌ به‌ تکنولوژی‌های‌ مرتبط‌ و بالاخره‌ با قبول‌ خطر شکست‌ وارد میدان‌ کسب‌ و کار می‌شدند. اما باید اشاره کرد، تنها درصد اندکی از این کارآفرینان موفق می‌شوند  و به‌ مراحل‌ پیشرفته‌‌تر کسب‌ و کار می‌رسند. کارآفرینانی‌ که‌ بدین‌ نحو وارد عرصه‌ کسب‌ و کار می‌شوند و شکست می‌خورند، آموزش‌‌های لازم برای مهارت‌های خاص و فن بازاریابی را به خوبی نمی‌دانند.

**بررسی یک پرسش!**

با استفاده‌ از دانش‌ مدیریت‌ و سایر علوم‌ اجتماعی‌ و اقتصادی‌ تا چه‌ حد می‌توان‌ فرایند انتخاب‌ و پرورش‌ کارآفرینان‌ را آسان‌تر، کم‌ هزینه‌تر و اثر بخش‌تر کرد؟

پرسش‌ فوق‌ موضوع‌ پژوهش‌های‌ متعددی‌ در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی‌ کشورهای‌ صنعتی‌ بوده‌ است‌. در نتیجه‌ همین‌ پژوهش‌ها اکنون‌ آزمون‌هایی‌ برای‌ سنجش‌ و پیش‌بینی‌ قابلیت‌های‌ کارآفرینی‌ داوطلبان‌ ایجاد کسب‌ و کار و نیز برنامه‌های‌ آموزشی‌ برای‌ ارتقای قابلیت‌های‌ کارآفرینی‌ افراد مستعد تدوین‌ و تنظیم‌ شده‌ است.‌

اگرچه‌ ویژگی‌های‌ ذاتی‌ افراد مانند هوش‌، خلاقیت‌، عزم‌ و اراده‌ و جسارت‌ و خطر پذیری‌، سهم‌ مهمی‌ در شخصیت‌ وعملکرد کارفرمایان‌ داشته‌ است‌، اما نباید‌ این‌چنین تصور کرد که‌ هر کس‌ دارای‌ این‌ ویژگی‌ها باشد حتماً یک‌ کارآفرین‌ است‌.

**نتیجه تحقیقات**

تحقیقات‌ فراوان‌ تایید می‌‌کنند که‌ فرایند و برنامه‌های‌ آموزشی‌ ویژه، می‌تواند با تغییر بینش‌ و فرهنگ‌ افراد و تجهیز آن‌ها به‌ دانش‌ و مهارت‌های‌ خاص‌، راهی‌ را که‌ آن‌ها احتمالاً با  آزمون وخطا و گذشت‌ زمان‌ طولانی‌ به‌ آن‌ رسیده‌اند، بسیار کوتاه نموده‌ و به‌ سرعت‌ یک‌ کارآفرین‌ بالقوه‌ را به‌ یک‌ کارآفرین‌ بالفعل‌ تبدیل‌ کند. لذا به دلیل‌ اهمیت‌ و نقش‌ کارآفرینان‌ در جامعه، برنامه‌های‌ آموزشی‌ ویژه‌ای‌، به‌ شکل‌های‌ متنوعی‌ برای‌ آموزش‌ کارآفرینان‌ در دانشگاه‌های‌ کشورهای‌ پیشرفته‌ و درحال‌ توسعه‌ ارائه‌ می‌گردد که‌ از جمله‌ مباحث‌ این‌ دوره‌ها می‌تواند‌ به‌ موضوعاتی‌ از قبیل‌: آشنایی‌ با کارآفرینی‌ و خود اشتغالی‌، بازاریابی‌ و فرصت‌های‌ بازار، اصول‌ آشنایی‌ با قوانین‌ تجارت‌ و ایجاد شرکت‌های‌ خصوصی‌، مقررات‌ مالی‌ وعملیات‌ بانکی‌، مقررات‌ مالیاتی‌، مدیریت‌ منابع‌ مالی‌، اصول‌ سازمان‌ و مدیریت‌، مدیریت‌ منابع‌ انسانی‌، آشنایی‌ با کارآفرینان‌ موفق‌ و تجارب‌ آن‌ها اشاره‌ کرد .

**استفاده از فرصت‌ها**

مطالعات‌ نشان‌ می‌‌دهد که‌ از نظر برخی‌ از اقتصاددانان‌، صاحب‌نظران‌ و دانشمندان‌ مدیریت‌، موتور حرکت‌ و رشد اقتصاد یک‌ جامعه‌ کارآفرینان‌ هستند که‌ در محیطی‌ رقابتی‌ و در شرایط‌ متفاوت جامعه‌ را به‌ حرکت‌ درمی‌‌آورند و توسعه‌ می‌بخشند. کلید موفقیت‌ کارآفرینی‌، یافتن‌ روش‌های‌ خلاقانه‌ای‌ است‌ که‌ با به‌کارگیری‌ تکنولوژی‌های‌ جدید یا بازاریابی‌ بهتر، سریع‌تر و کم‌ هزینه‌تر کالاهای‌ جدید، خواسته‌های‌ بشری‌ را به طورعالی برآورده‌ می‌سازند. این‌ به‌ معنای‌ تولید کالاهای‌ موجود با هزینه‌های‌ کمتر یا ارتقاء کیفیت‌ آن‌ها و یا به‌ معنای‌ ایجاد بازارهایی‌ برای‌ کالاهای‌ کاملاً جدید است‌ کارآفرین‌ به دنبال سرمایه‌‌گذاری‌ و ایجاد شغل‌ ازطرف‌ دولت‌ نیست‌. وی با شناخت‌ صحیح‌ از فرصت‌ها و استفاده‌ ازسرمایه‌های‌ راکد امکاناتی‌ را فراهم‌ نموده‌ و با سازماندهی‌ و مدیریت‌ مناسب‌ منابع‌، ایده خویش‌ را عملی‌ می‌کند. او تنها خودش‌ شاغل‌ نمی‌شود، بلکه‌ بدون‌ اتکا به‌ دولت‌، در بخش‌ غیردولتی‌ برای‌ تعداد دیگری‌ نیز شغل‌ می‌آفریند و علاوه‌ برآن‌ نقش‌ مهمی‌ در تولید و اشتغال‌ دارد. این‌ امر سبب‌ کاهش‌ نرخ‌ بیکاری‌ بدون‌ نیاز به‌ سرمایه‌گذاری‌ دولت‌ برای‌ ایجاد اشتغال‌ می‌گردد. البته‌ دولت‌ می‌تواند با ارائه‌ تسهیلات‌ و پیگیری‌ سیاست‌های‌ مناسب‌، حرکت‌ کارآفرینان‌ را شدت‌ و شتاب‌ بخشد.

**ویژگی‌های افراد کارآفرین و خلاق!**

رهبری و مدیریت افراد خلاق و کارآفرین در امور شغلی، تحصیلی و اجتماعی همیشه به گونه‌ای متفاوت و یک گام فراتر از مردم عصر خویش و جنبه‌ای متعالی است که برگرفته از ویژگی‌های ذاتی و فطری آنان در همان آغازین روزهای تولد است. این ویژگی‌ها تحت تاثیر عوامل محیطی رشد می‌کنند و شکوفا می‌شوند.

**انعطاف‌پذیری و نگرشی متفاوت به مسائل مختلف **

یکی از خصوصیات کارآفرینان تمایز فکری و دیدگاهی کاملا متفاوت و کل نگرانه به محیط کاری و تمامی ابعاد یک شغل است. هر موضوع از نظر آنان ارزش تحقیق دارد و تا به مرحله اثبات و بهره‌وری نرسد مقبول واقع نمی‌گردد. آنانی افرادی پویا و خلاق هستند و همیشه در جست‌وجوی خلق آثاری متفاوت‌اند.

**استقلال کاری و استقبال از طرح‌های پیچیده **

کارآفرینان در تمامی مراحل کاری متفاوت و مستقل عمل می‌کنند، درواقع استقلال کاری یکی از شرط‌های اصلی افراد خلاق و کارآفرین است. آنان باید آزادانه درباره مسائل مختلف بیندیشند و به مرحله آزمون و خطا برسند. از طرح‌های دشوار و پیچیده استقبال می‌کنند، زیرا سادگی و سطحی‌نگری مغایر با قاموس آنان است. همیشه در جست‌وجو و کشف راهکارهای نوین در عرصه‌های کاری خود هستند.

**در هنگام چالش‌های کاری، سرسختانه از مواضع و اهداف خویش دفاع می‌کنند **

شکست‌ناپذیری و روحیه والای اعتماد به نفس، آنان را مردان عمل و اثبات کرده است. هیچ‌گاه شکست نمی‌تواند آنان را از مسیر تحقیق و بازآفرینی جدا کند. همواره راهکارهای متفاوت و جدید را می‌آزمایند و در مسیری دشوار و پرپیچ وخم گام می‌نهند . اراده و صبری طولانی دارند و اهدافشان را مقدم می‌شمارند.

**دیدگاهی متفاوت و متمایز دارند!**

«برای رسیدن به هدفی که تا به حال بهش نرسیدی باید آدم دیگه‌ای بشی». این جمله فوق‌العاده مثبت، تاثیرگذار و محرک است. دیدگاه هرشخصی بیانگر تفکر و نوع ارتباط وی با مسائل مختلف است. دیدگاه تجاری افراد کارآفرین و خلاق کاملا موافق و سازگار با اصول روان‌شناسی است. آنان مصداق کامل جملاتی هستند که در روان‌شناسی، ساختار الگوهای رفتاری را تشکیل می‌دهد.

**انگیزش درونی **

مهم‌ترین عاملی که باعث ایجاد تغییر و تحول و اجرای تصمیمات شگرف در زندگی می‌شود، انگیزه و انقلاب درونی است. شروع بسیاری از حرکت‌های بزرگ و تحولات شغلی و تحصیلی را می‌توان در خودآگاهی‌های فردی و بازتاب‌های ذهنی دانست. اگر بخواهیم این انگیزش را در انتخاب شغل و کسب و کار جست‌وجو کنیم، می‌توان به نتایج بسیار مطلوبی رسید. اصولا هر انگیزه‌ای بازتاب اتفاقی در جهان خارج بوده است. گاهی اوقات مشاهده موفقیت‌های شغلی و تحصیلی دیگران در عرصه‌های مختلف تلنگری برضمیر ناخودآگاه شما وارد می‌کند و ذهن نیز در پاسخ به آن به تکاپو می‌افتد. انگیزه‌های تحصیلی و شغلی رابطه‌ای مکمل و همسو ایجاد می‌کنند و در راستای ایده‌آل‌های شما گام‌به‌گام با شما همراه می‌شوند.

**حرف آخر**

کارآفرینی شیوه‌ای جدید درخلق اندیشه‌های ذهنی و بازتاب تفکرات است که از رویایی بالقوه به حقیقتی بالفعل تبدیل شده است. کارآفرین فردی خلاق و سکان‌دار ابداعی نوین است که با تکیه بر مهارت و استعداد خویش گام‌هایی بزرگ برداشته و به دنیای واقعی تجارت وارد شده است.

 

 

بازدید 985 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 آذر 1395 ساعت 09:21

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.