پنج شنبه, 24 دی 1394 ساعت 16:33

تحقیق درباره دراز گودال ماریانا

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

گودال ماریانا

درازگودال ماریانا ژرفترین درازگودال اقیانوس‌های جهان است. این درازگودال همچنین ژرفترین مکان پوسته کره زمین است.

محل آن کف بخش شمال غربی اقیانوس آرام، در شرق و جنوب جزایر ماریانا است. بیشینه ژرفای آن از سطح دریا ۱۰٬۹۱۱ متر است. این درازگودال برای نخستین بار در سال ۱۹۵۱ توسط شناور چَلِنجـِر از نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا بررسی شد و به این خاطر ژرفترین نقطه آن گودال چلنجر نام دارد.

این کارگردان سرشناس اولین کسی است که بعد از «ژاک پیکارد» و «دان والش» در سال ۱۹۶۰ (۱۳۳۹) به عمیق‌ترین نقطه شناخته شده در زمین سفر کرده ‌است. 

هر چند دیگران هم ممکن است در آینده نزدیک به این نقطه در عمق ۱۰۹۹۴ متری بروند.

بر اساس اعلام نشنال جئوگرافیک که حامی مالی این برنامه است، وی توانست ساعت 7:30 بامداد روز گذشته به سطح اقیانوس آرام بازگردد.

کامرون به صورت سه بعدی از گودال فیلمبرداری کرد و همچنین توانست رسوبات و چند موجود زنده ناشناخته را برای تجزیه و تحلیل به سطح آب بیاورد.

گودال ماریانا که در غرب اقیانوس آرام و در شرق جزایر ماریانا قرار دارد، کانال هلالی شکلی است که بیش از 2550 کیلومتر درازا دارد. عمیق‌ترین نقطه که گودال «چلنجر» نام دارد، تقریبا 11 کیلومتر از سطح زمین فاصله دارد.

به دلیل عمق بسیار زیاد آن، گودال احتمالا غیر انسانی‌ترین نقطه روی زمین است. پوشیده در تاریکی مطلق، با دمای نزدیک به انجماد آب، در بستر دریا، زیردریایی کامرون در معرض فشار آب در حدود 11,250,000 کیلوگرم ‌نیرو بر متر مربع قرار خواهد داشت.

جیمز کامرون که فیلم مطرح «تایتانیک» را در کارنامه فیلمسازی خود دارد سال گذشته توانست با آخرین ساخته سینمایی خود یعنی‌ «آواتار» رکورد فروش در تاریخ سینما را جابه‌جا کرده و بیشترین استقبال از یک اثر سینمایی را به نام خود ثبت کند.

گودال ماريانا

گودال ماريانا يا Mariana Trench عميق ترين گودال اقيانوسي جهان و ژرف ترين مكان پوسته زمين مي باشد. مكان اين گودال در بخش شمال غربي اقيانوس آرام و در شرق و جنوب جزاير ماريانا است. عمق اين گودال اقيانوسي تقريبا 10911 متر (11 كيلومتر) است. در ته گودال، جايي كه ديواره ها به هم ميرسند، ستون آبي فشاري برابر 108.6 مگاپاسكال يعني بيش از هزار برابر فشار استاندارد اتمسفر در مقياس دريايي بوجود مي آورد.

بازدید 2001 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.