پنج شنبه, 15 مرداد 1394 ساعت 18:47

مقاله درباره تاریخچه و سیر تحولات بانکداری

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مقاله درباره تاریخچه و سیر تحولات بانکداری 

جهت مشاهده مقدمه به ادامه مطلب بروید

فایل: Word

تعداد صفحات: 71

قیمت: فقط 2000 تومان

تلفن پشتیبای:09364429496

 

 

مقدمه

قرن بیست و یکم که اینک در آغاز آن قرار داریم،شاهد تحولات و تغییرات بسیار در زندگانی افراد و مجامع انسانی و محیط زیست هستیم که علت عمده آن ترقی تکنولوژی با سرعتی حیرت آور و به دنبال آن دگرگونی شگرف در کلیه ابعاد زندگی میباشد .

تحولات اقتصادی چند سال گذشته در جهان این نکته را به اثبات رسانده که لازمه پیشرفت اقتصادی سرمایه گذاری و بالاترین بازدهی سرمایه گذاری در زمینه نیروی انسانی است . اموزش صحیح،موءثر و کاربردی،افراد را قادر می سازد تا بتوانند با پیشرفتهای تکنولوژی آشنا شده و آن را در مراحل مختلف تولید و ارایه خدمات به کار گیرند و در نتیجه کارایی و بهره وری را افزایش دهند.موسه عالی بانکداری ایران که وابسته به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و در خدمت شبکه بانکی کشور است، پس از بازگشایی در سال 1365 هدف عمده خود را تربیت نیروی انسانی اموزش دیده،متخصص و متعهد قرار داده است و تاکید عمده بر اقتصاد ملی و به ویژه بانکداری کاربردی گذشته شده است.

تحولی که در سالیان اخیر تحت عنوان (اسلامی شدن )و به تعبیر اخص کلمه (حذف ربا) از نظام بانکداری ربوی به منصه ظهور رسیده است،با گذشت زمان،وخصوصاً از دهه 1980 از اهمیت و ضرورت بیشتری برخوردار گردیده و امروز نه تنها در سازمانها و محافل پولی و بانکی،بلکه در شماری از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی،قسمت قابل ملاحظه ای از اوقات متفکران،صاحب نظران و نظریه پردازان به بررسی ،نقد و تحلیل همه جانبه آن تخصیص یافته است.

این تحول که در نوشتارهای اخیر به (تجدید حیات و تجلی ارزشهای بنیادین اسلامی)و (بازنگری فرهنگ و معارف اسلامی )تعبیر شده است ،اگر در همین اواخر با شک و تردید نگریسته می شد،در حال حاضر،به عنوان یک واقعیت مسلم و غیر قابل انکار مطرح است.

موسسه بانکداری ایران،به لحاظ و با درک اهمیت و ضرورت اشاعه نظام و فرهنگ بانکداری اسلامی چه در داخل کشور و چه در سطح بین الملل پیوسته بر آن بوده است که در پیشرفت و تعالی این پدیدی بالنده ی نوپا که چنانچه گذشت ریشه در مبانی تجدید حیات ارزشهای دین مبین اسلام دارد،تمامی مساعی خود را به کار گیرد.انتشار متون و کتب مربوط به موضوع،برگزاری و مشارکت در کنفرانسها،سمینارها و دوره های اموزش داخلی و بین المللی،از جمله اقداماتی است که در نیل و حصول بدین هدف متعالی انجام پذیرفته است.                                                     

بازدید 771 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 15 مرداد 1394 ساعت 18:47

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.