چهارشنبه, 25 آذر 1394 ساعت 12:33

تاثیر سیستمهای اطلاعات حسابداری بر سودآوری سازمانها

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تاثیر سیستمهای اطلاعات حسابداری بر سودآوری سازمانها

 

تاثیر سیستمهای اطلاعات حسابداری بر سودآوری سازمانها

یكی از مهمترین موضوعات در تمامی جوامع، موضوعی به نام اطلاعات بوده است. سیستم های اطلاعاتی مختلف بر تمامی بخش های جامعه تاثیر می‌گذارد( فرمانبر و ديگران، 1388: 1). امروزه، سرعت تحولات در حوزه سیستمهای اطلاعات به‌گونه‌اي است كه اكثر متفكران، متحيرانه به آن مي‌نگرند و سعي در ارزيابي، سنجش و مرزبندي حدود اثرگذاري در آن دارند. گرچه تأثيرات اين سیستمها در حوزه علوم مختلف، شكوفايي و رونق غيرقابل وصفي به تعاملات علمي جهان بخشيده، اما نگراني‌هايي را نيز در حوزه‌هاي مختلف اجتماعي و منابع انساني در پي داشته است. يقيناً كساني كه در اين حوزه فعاليت دارند و استفاده از اين فناوري را به ديگران پيشنهاد مي‌كنند، خود نيز متأثر از اين تغييرات سريع بوده و الزاماً بايد راهكارهايي جديد براي بهبود عملكرد و جلوگيري از خطرات احتمالي را بررسي كنند و راه‌حل‌هايي صحيح و كاربردي را با هدف تصميم‌سازي و سياست‌گذاري برنامه‌ريزان و مديران سازمان‌ها ارائه دهند.توسعه روز افزون فن آوری ‌های اطلاعاتی تاثیر شگرفی بر زندگی مردم و نیز رفتار و مناسبات اجتماعی آنان گذارده است.شناخت موفقیت از دو منظر یعنی میزان موفقیت و عوامل موثر بر موفقیت، در دنیایی با تغییرات سریع اهمیت به سزایی دارد که غفلت از آن باعث سقوط سریع سازمان می شود. سازمان ها از ارکان مهمی از قبیل سرمایه، نیروی انسانی، فناوری و مدیریت تشکیل یافته اند(زارعی، 1386: 1). از این رو افراد و سازمان ها همواره خواهان موفقیت در انجام وظایف خود هستند،  اما به دلیل عدم آگاهی از عوامل موثر بر موفقیت در بعضی از مواقع در این زمینه توفیقی ندارند (مقیمی، 1385: 221).

امروزه بر مبنای اقتضای محیط و پیدایش اقتصاد مبتنی بر دانش، سرمایه انسانی بخش قابل توجهی از ارزش سازمان را تشکیل می دهد و بر این اساس،از آن باید به عنوان يك دارایی از ترازنامه نشان داده شود تا بر اساس تجزیه تحلیلهای کمی حاصل از آن، تصمیمات مناسبی توسط مدیریت اتخاذ شود و اقدامات لازم صورت گیرد. حسابداری منابع انسانی از اواسط قرن گذشته به تجزیه تحلیلهای کمی پرداخته و همچنان رو به پيشرفت است(ابطحی،1380: 53). بدون تردید می توان گفت نيروي انساني با ارزش‌ترين منبع سازماني محسوب مي‌شود. منابع انساني به سازمان معنا و مفهوم بخشيده و زمينه‌هاي تحقق اهداف سازماني را فراهم مي‌کند. امروز بيش از هر زمان ديگري مشخص شده است که رشد و توسعه سازمان‌ها و در پي آن يک جامعه و کشور در گرو استفاده صحيح از نيروي انساني است. از آنجهت که دنیای امروز دنیای سازمان ها است و سازمان ها مظهر قدرت و تدبر انسان ها در عصر کنونی هستند و هدف از پیدایش آنها، دستیابی به اهدافی بوده که تحقق آن اهداف از توان تک تک افراد خارج بوده و تحقق این امر مستلزم حرکت هماهنگ و تعامل و ارتباط دوطرفه اعضای یک سازمان در جهت اهداف تعیین شده است. امروزه محیط بیرونی با شتابی روزافزون در حال تغییر است. فناوري‌هاي جديد و جهاني‌شدن، استفاده از مديريت دستوري ‌كنترلي و ارتباطات بالابه‌پايين ناشي از آن را به‌شدت كاهش داده‌اند.شناخت موفقیت شغلی از دو منظر یعنی میزان موفقیت و عوامل موثر بر موفقیت، در دنیایی با تغییرات سریع اهمیت به سزایی دارد که غفلت از آن باعث شکست سریع می شود. سازمان ها از ارکان مهمی از قبیل سرمایه، نیروی انسانی، فناوری و مدیریت تشکیل یافته اند که به زعم بسیاری از صاحبنظران نیروی انسانی مهم ترین رکن در این بین است زیرا موفقیت منوط به انجام درست و صحیح وظایف و موفقیت نیروهای انسانی می باشد. روشن است که نیروی انسانی کارا، مهمترین سرمایه هر سازمانی میباشد. در توجیه اهمیت نقش افراد در مقایسه با سرمایه و فناوری که هر سه از عوامل عمده افزایش بهرهوری هستند، تقریباً تمامی صاحبنظران، منابع انسانی را به عنوان اساسیترین عامل قلمداد کردهاند. منابع انسانی باید به عنوان سرمایههای اصلی جامعه پرورش داده شوند و با بکارگیری سیاستهای مناسب، انگیزه تلاش و کوشش را در آنها ایجاد نمود(منجم زاده و برادران، 1388: 39). در سال های اخیر توسعه تکنولوژی های جدید و رشد فزآینده جهانی اقتصادی منجر به رقابت فزآینده و تغییرات سریع در اهمیت کارسازمان ها و کارکنان شان شده است. در نتیجه این تغییرات و برای آماده شدن برای تغییرات آینده قابل ملاحظه فزاینده ای بر کارکنان برای پذیرفتن مسئولیت برنامه ریزی موفقیت شغلی، آموزش و حقوق و مزایا وارد می آید. همچنین سازمان ها به منظور رقابت در صحنه جهانی، ارضای نیازها و انتظارات مشتریان و سازگاری با ماهیت درحال تغییر شغل و سودآوری تمایل دارند و در تلاشند تا کارکنانی انتخاب کنند که فراتر از وظیفه و نقش تعیین شده در شرح شغلشان عمل کنند. مدیریت بخش عمومی در بسیاری از كشورهای جهان به درستی دریافته است كه عصر اطلاعات جولانگاه تاخت و تاز سازمان‌هایی است كه قابلیت‌های اطلاعاتی را به خدمت خود و اجتماع درآورد و با رویكردی اثرگذار در راستای بازآفرینی و نوسازی دیوانسالاری و به طور كلی نظام اجتماعی اقدام كند(یعقوبی، 1385: 23).

امروزه کارکنان مجبور نیستند كه منتظر بمانند تا اطلاعات از طریق سلسله مراتب بدست آنها برسد، بلكه اطلاعات مستقیما بر روی صفحه كامپیوتر آنها ظاهر می‌شود. همچنین سرمایه‌گذاری در تكنولوژی اطلاعات باعث شده است كه وقت كاركنان كمتر صرف انجام امور معمولی شود. اکثر سازمانها می توانند اطلاعات دقیقی درباره داراییهای ملموس خود مانند زمین ، ساختمان ، ماشین آلات و تجهیزات ارائه دهند. ولی هیچگاه  سابقه رسمی از داراییهای ناملموس خود نظیر علائم تجاری، مخارج تحقیق و توسعه و منابع انسانی که ارزش روز افزونی برای سازمان ایجاد می کند ندارد از همین رو نداشتن اطلاعات درباره ارزش اقتصادی دارایی انسانی سازمان و یا مخارج انجام شده برای پرورش و اموزش افراد متخصص و میزان هزینه از دست رفته، از نقاط ضعف سیستم حسابداری فعلی است(غفاری و دیگران، 1388: 2). با توجه به ضرورت تفکیک هزینه های واقع شده در ارتباط با نیروی انسانی از سایر هزینه های واحد بایستی بین هزینه های جاری و سرمایه ای نیروی انسانی تمایز قائل گردید. حسابداری منابع انسانی تلفیقی از دو حوزه حسابداری و مدیریت منابع انسانی است. کاربرد روشها و مفاهیم حسابداری و استفاده از فن و الگوی اندازه گیری می تواند تأثیرات عمیقی را بر سودآوری سازمان داشته باشد و کارکنان را قادر به مشارکت موفق در پیشرفت اهداف سازمان سازد. سرعت شاید مهم‌ترین ثروت در هزاره سوم و عصر جدید موسوم به عصر اطلاعات باشد. مدیران هر سازمانی باید کارکنان خود را در راستای سودآوری و عملکرد موفق به مجموعه‌ای از نیروهای داخلی و خارجی طراحی کند. سیستم های اطلاعات حسابداری منابع انسانی نمونة کاملی هستند که امروزه با سرعت بالایی در حال شکل‌گیری هستند و می‌توانند پاسخی به این نیاز جدید باشند( فتحیان و گلچین پور، 1386: 56).

 

در دنیای رقابتی امروز، نيرومندترين ابزار سازمان سیستمهای اطلاعاتی است که به مديران كمك مي كند كه عملكرد خود را بهبود بخشند، با رقيبان مبارزه كنند،‌به نوآوري روي آورند، تعارضات را بكاهند و خود را با تحولات سريع بازار تطبيق دهند و به سازمانهایی سودآور تبدیل گردند(سيد جوادين1386: 1053). سازمان هاي سودآور درباره ارضاي نيازهاي مشتريان نيز به گونه اي ديگر مي‌انديشند اين سازمان ها تنها محصولات خود را به فروش نمي رسانند بلكه راه حل هاي برآوردن نيازهاي واقعي مشتريان را بفروش مي رسانند اين سازمان ها معتقدند كه محصولاتشان كامل نيست و به منظور غني سازي ارزش هاي دريافتي مشتريان از محصول و ايجاد ارزش افزوده براي آنان سعي در غني سازي محصول خود دارند . اين امر سبب غير قابل دسترس شدن موقعيت سازمان براي رقبا مي شود. علاوه بر اين سازمان هاي سودآور بر طراحي يا توسعه محصولاتي متمركز مي شوند كه بطور ويژه، به نيازهاي منحصر به فرد مشتريان پاسخ دهد. نياز به طراحي موثر و سريع بدين معني است كه رويكرد سنتي در داشتن محصولات جديد شكست خورده است (اصولي ، 1:1386).

بازدید 1754 بار
محتوای بیشتر در این بخش: « مقاله درباره پول الکترونیک

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.