نوید باباخانی

نوید باباخانی

دوشنبه, 20 مهر 1394 ساعت 09:45

تحقیق درباره مسئولیت

تحقیق درباره مسئولیت

مسئولیت

 

انسان اشرف مخلوقات و خلیفه خدا ، بر روی زمین می باشد امّا دستیابی به این مقام، به سادگی میسّر نمیباشد بلکه تلاش و ممارست بسیاری را می طلبد .

 

انسان مختار، در این دنیا که به سان گذرگا هی است؛ درمیان دوراه قرار دارد که یکی به اسفل السّافلبن و دیگری به اعلی علیّین ختم می شود . یکی او را به شقاوت و بدبختی و دیگری به سعادت و کمال می رساند

 

هدف از آفرینش انسان اینست که با انتخاب راه صحیح و طی کردن صراط مستقیم به مقام قرب الهی نائل شود و این میسّر نیست مگر اینکه به دعوت حقّ، لبّیک گوید و با بهره گیری از تعالیم روشنگر وحی، نیک و بد را باز شناخته و پس از آشنایی با وظایف و مسئولیّتهای خویش در عمل به آن کمر همّت بند .

 

در این مجموعه قصد داریم پس از آشنایی با مفاهیم واژه ها ی کلیدی و شرایط مسئولیّت پذیری به اهمیّت و ضرورت و جایگاه مسئولیّت پذیری و وظیفه شناسی در آیات و روایات بپردازیم و پس از آشنایی با مختصری از وظایف انسانی, در مقابل خود، خانواده و اجتماع ، به ارائه راهکارهایی جهت ایجاد انگیزه برای پرورش حسّ مسئولیّت پذیری بپردازیم و برخی از موانعی را که موجب می شود این حسّ ارزشمند در وجود انسان کمرنگ شود بر شمریم.

 

آشنایی با مفاهیم

 

«مسئولیّت»؛ در لغت به معنای موظّف بودن و یا متعهّد بودن به انجام امری می باشد.

 

«وظیفه»؛ به آن چیزی اطلاق می شود که شرعاً یا عرفاً بر عهده کسی باشد.

 

«تکلیف»؛ به معنای بار کردن کاری سخت توأم با رنج، بر کسی می باشد.

 

«تعهّد»؛ به معنای گردن گرفتن کاریو همچنین عهد و پیمان بستن نیز آمده است .

 

«حقّ»؛ در این مبحث به معنای سهم و نصیب می باشد.

 

هر یک از این واژه ها به نوعی با یکدیگر ملازم می باشند. به عنوان نمونه ؛ تا وظیفه ای بر دوش کسی نباشد، مسئولیّتی در قبال انجام دادن یا ندادن آن نخواهد داشت و در مورد آن ، بازخواست نخواهد شد .

 

 

سه شنبه, 24 مرداد 1396 ساعت 14:14

انشا درباره نامه ای به خدا

نامه ای به خدا

خدای خوب من سلام:

بارالها گاهی احساس میکنم که مرا فراموش کرده ای حس میکنم که صدایم به آسمانت نمیرسد دوست دارم فریاد بزنم اما غافل از اینکه درست در همان لحظه که من چنین احساسی دارم تو به من نزدیکتر هستی ـ تو برای من نشانه ای فرستاده ای تا به من یادآوری کنی که مرا فراموش نکرده ای اما من به جای آنکه خوشحال شوم وبیشتر از پیش شکر تو را به جای آورم غمگین شده و نقاط ناامیدی درون من بیشتر وبیشتر می شود تا آنجا که به سوی بندگانت می روم واز آن ها یاری می طلبم وپس از اینکه از آنها نیز ناامید گشتم تو خود دوباره چراغ امیدی را در دلم روشن میسازی ومن نیز به سوی تو می آیم ـ تو در تمام این لحظات شاهد اعمال من هستی وضعف مرا در ایمان می بینی

افسوس که ما چون تو بزرگی را هنوز نشناخته ایم...

ای کاش قبل از ناشکری به حکمت کار پی می بردیم ...

ای کاش در طوفان حوادث این نکته را از یاد نبریم که میگویند:

خدا گر زحکمت ببندد دری                ز رحمت گشاید در دیگری

به راستی که لایق پرستش و دوست داشتنی.

ای دهنده بی منت از تو سلامتی ـ عاقبت بخیری وعشق و محبت به خودت را برای خودم ودوستانم خواستارم.

از تو میخواهم صبری همچون ایوب به من عطا کنی تا بتوانم مشکلات زندگی را صبورانه پشت سر بگذارم اما ظرفیت آن را هم به من بده.

خدایا لحظه ای مرا به خودم وامگذار.

ظهور یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج)را نزدیک بگردان.

به ما چشمی بینا و گوشی شنوا ده تا بتوانم نعمت هایت را ببینم و سخن حق را بشنوم.

من ودوستانم را در سایه محبت و عطوفت خود قرار ده.

 

متن زیبایی دیگر از یکی از کاربران

خدای خوب و محربانم سلام، می دونم که نیاز به معرفی ندارم، چون خوب منو می شناسی، من همون بنده روسیاهی هستم که هرچه به من خوبی کردی من بدی کردم، همون بنده ای هستم که فرصتهای بی شماری به من دادی اما من نتونستم از اونا استفاده کنم. اما خدای خوبم! الان در بد وضعیتی گیر افتادم . خدای خوبم، بس که بدی کردم، شاید دیگه منو نمی بینی! خدای خوبم! مثل مسافر کشتی طوفان زده ای هستم که در جزیره متروکی گیر افتادم که حتی کشتی های عبوری هم منو نمی بینن که نجاتم بدن. خدای خوبم. مثل بنده ای هستم که به در خونه اربابش می ره، اما ارباب تحویلش نمی گیره و به نوکراش می گه برین اونو از خونم دورش کنین، اما من از در و دیوار خونه ارباب میرم بالا می گم منو ببخش و ازش می خواهم که کمکم کنه، آخه من غیر از خونه ارباب جای دیگه ای رو نمی شناسم. آخه به کی پناه ببرم، ارباب من تویی، می خوای تنبیه ام کنی، تنبیه کن، اما منو از در خونه ات نرون، آخه تو ارباب خوب منی. خدای مهربون من، اون قدیم ندیما، اربابا هر دستوری می دادن، نوکرا و غلاما اونو اجرا می کردن، بعضی وقتا هم نوکرا و غلاما، از ارباب چیزی درخواست می کردن و اربابا هم خواسته اونا رو اجابت می کرد. ارباب مهربون من، سالها گفتی و دستور دادی و من گوش کردم و اجرا کردم، حالا خدای خوبم، من همک مثل اون نوکر پس از سالها درخواستی دارم ، آخه وقتی ارباب خوبی مثل تو دارم، به در خونه کی برم، خدای خوبم! درخواستی دارم، مشکل منو حل کن، روم سیاهه، ولی کس دیگه ای نداشتم که مشکلمو بهش بگم، این مشکل من خیلی بزرگه و داره زندگیمو داغون می کنه، امیدم به لطف تو هست، نا امیدم نکن خدای خوبم. خدای خوبم مشکلم بزرگه، اما تو خیلی بزرگتری، تو کریم و بخشنده ای تو بخشنده ای هستی که بی منت می بخشه، تو بخشنده ای هستی که چیزی رو که بخشیدی، اونو به روی آدم نمیاری و منت نمی ذاری، تو بخشنده ای هستی که توی مردم به خاط اون بخشش آبروی آدم رو نمی بری. پس خدای خوبم! تو رو به حق امام حسین مظلوم(ع) مشکل منو حل کن و از این وضعیت منو خونوادمو نجات بده.: 

دوشنبه, 20 مهر 1394 ساعت 09:35

تحقیق درباره هماهنگی بین اعضای بدن

تحقیق درباره هماهنگی بین اعضای بدن

 

 

ادامه مطلب را بخوانید

 

پاور پوینت درباره فضاهای مورد نیاز برای مجموعه فرهنگی

برای مشاهده فهرست به ادامه مطلب بروید

قیمت 2000 تومان

 09364429496تلفن پشتیبانی

یکشنبه, 19 مهر 1394 ساعت 08:49

تحقیق درباره مواد خوراکی حرام

لیست مواد خوراکی حرام

ادامه مطلب را بخوانید

یکشنبه, 12 مهر 1394 ساعت 08:54

تحقیق درباره ورق های روغنی

تحقیق درباره ورق های روغنی

 

ادامه مطلب را بخوانید

چهارشنبه, 04 شهریور 1394 ساعت 17:40

تحقیق درباره GPS و نحوه عملکرد آن

بررسی فناوری موقعیت یابی جهانی (GPS) و نحوه عملکرد آن

 

ادامه مطلب را بخوانید

 

چهارشنبه, 04 شهریور 1394 ساعت 17:21

تحقیق درباره قرارداد 1919

تحقیق درباره قرارداد 1919

ادامه مطلب را مطالعه کنید

صفحه1 از4